top of page

Sevgili Hastalarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi risklerin ve kazançların dengesidir.Yapılacak tedavi yönteminde herzaman mümkün olmasa da risk az kazanç yüksek olmalıdır.

1.Sayın hastalarımız Beyin ve Sinir Cerrahisinde tedavi için verilen ilaçların yan etkileri muhakkak olacaktır. Bu yan etkiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Hekiminizi bu yan etkiler konusun da bilgilendiriniz.

2.Hekiminizin kullandığınız ilaçların vücut üzerindeki etkilerini araştırmak isteyebileceğini muhakkak akılda bulundurarak aç karnına geliniz.

3.Tedavi programınıza ve takiplere dikkat ve özen gösteriniz. Takiplere herhangi bir sebeple gelemeyecek olursanız ilaçlarınıza devam ediniz. Önemli olan şikayetlernizin geçmesi değil hastalığın geçmiş olmasıdır.

4.MR korkularınızın olmasının kontrollerinizi aksatmasına izin vermeyin. MR hekiminiz tarafından aksi bir durum olmadıkça altı ay sonra istenecektir.

5.MR yöntemi radyasyon içermemektedir. Beyin ve Sinir Cerrahisinde en birincil tanı yöntemidir. MR yöntemi gebelikte ve bebeklerde kullanımlarında ortaya çıkan zararlanma henüz tıp bilgi bankasında yayınlanmamıştır.

6.MR kalp kapak hastalığı olanlarda 2000 yılından önce platin takılmış hastalarda, vücudunda kurşun, saçma olan insanlarda riskler oluşturabilir.

7. Tedavide kullanılan kortizon iğnelerinin uzun dönem ve kontrolsüz kullanımları bazı problem oluşturabilir. Ancak 3-5 doz ve belirli aralıklarla uygulanılan hastalarda belirgin sakıncaları söz konusu değildir. Ancak şeker ve hipertansiyon hastalarında kullanımları sakıncalıdır.

8.Bel fıtığı ve boyun fıtığı hastalarında kullanılan ilaçlar fıtıkları yok etmezler ancak fıtığın etkilerini yok ederler. Bel fıtığı ve boyun fıtığı olan hastalar yaşam şekillerini değiştirmek zorundadırlar. Yürüyüş ve yüzmek en iyi egzersizlerdir. Fıtığınızın yapısını tespit ettirmeden kesinlikle belinize müdahale yaptırmayınız.

9.Bel ağrılarının giderilmesinde birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden birisi de plazma injeksiyonudur(PRP). Bel ağrılarına neden olan Faset Sendrom olgularında başarılı sonuçlar alındığı bilinmektedir.

10.Beyin ve Sinir Cerrahisi risklerin dengesidir. Yani tedavi olmadan sahip olduğunuz risk tedavi olduğunuzda sahip riskten çoksa tedavi kaçınılmazdır.

11.Cerrahi bir tedavi yöntemidir. Cerrahi tedavinin amacı sizin felç, idrar kaçırma ve hayati riskinizin ortadan kaldırılması olduğunu unutmayınız.

12.Cerrahi tedavide riskler olabilir ancak bu riskler mevcut hastalığınızın riskinden çok daha azdır.

13. Hastalığınız hakkında bilgili tecrübeli ve bu konuda yetiştirilmiş kişilerden bilgi alınız ve uygulayınız. Hiçbir bitkisel ilacın ve kaplıcaların fıtığı yok etmeyeceğini biliniz.

14.Cerrahi yöntemlerin var olan sorununuza göre ve eşlik edecek durumlara göre değişebileceğini unutmayınız. Cerrahi yöntemler aynı zamanda hekimin bakış açısına da göre değişiklik gösterebilir. İyi analiz ve değerlendirme yapınız.

15.Hekiminizin sizin mutluluğunuz için gayret gösterdiğini biliniz.. Saygı ve sevgi ile paylaşım ve değerle hizmet edilmesine yardımcı olunuz.

Tüm hastalarımıza teşekkür ediyor. Acil Şifalar diliyorum. Sonsuz saygım ve sevgilerimle.

EndFragment

Etiketler:

bottom of page